Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

 

„…rodzice działają sobą na miarę własnego rozwoju…” 

                                                                              K. Wojcieszek

 

III Zjazd Absolwentów „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców”

w Wyszkowie

 

Trzecie już z kolei spotkanie rodziców – absolwentów „Szkoły dla Rodziców i Wychowawców” odbyło się w sobotę, 21 listopada 2015 roku. Tym razem miejscem spotkania był Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wyszkowie, który od zeszłego roku ma szczęście rezydować w nowym budynku wyposażonym w przestronne, jasne i estetyczne pomieszczenia.

Spotkanie zorganizowała Poradnia  wspólnie z Burmistrzem Wyszkowa.

Tradycyjnie zjazd został połączony  z konferencją. Tym razem motywem przewodnim był temat okresu dojrzewania: „Nastolatek – czas rozwojowej szansy”.

W konferencji obok rodziców uczestniczyły władze lokalne, urzędnicy gminy i starostwa, dyrektorzy szkół i przedszkoli , szkolni pedagodzy, psycholodzy i doradcy zawodowi z rejonu miasta i powiatu wyszkowskiego a także przedstawiciele policji. Gościliśmy również koleżanki z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Tłuszcza oraz absolwentki „Szkoły…” z grupy profesjonalistów z Ząbek.

Wystąpienia zaproszonych prelegentów: Joanny Sakowskiej, autorki programu „Szkoły dla Rodziców…” oraz Krzysztofa Wojcieszka, dr nauk humanistycznych , twórcy licznych programów profilaktycznych wprowadziły nas w „sekrety dorastania”.  Prelegenci koncentrowali się na rozważaniach dotyczących specyfiki tego etapu życia: czym jest okres nastoletni i co go wyróżnia, jakie rządzą nim prawa i jakie ma znaczenie dla dalszego życia? Jakie znaczenie ma dla nastolatka obecność dorosłych, zwłaszcza rodziców?

Ważnym elementem konferencji był spektakl „Sekret”, wystawiony przez młodzież z wyszkowskich szkół gimnazjalnych i  ponadgimnazjalnych, wyreżyserowany przez Grzegorza Jacha, pełnomocnika Komendanta Głównego policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, autora programu „Profilaktyka a Ty”. Przesłanie spektaklu wskazuje na źródło zagrożenia zachowaniami destrukcyjnymi w nadmiernych ambicjach rodziców wobec dziecka. Ratunkiem jest miłość rodziców, ich zrozumienie dla wartości, potrzeb i problemów nastoletnich dzieci.

 ------------------------------------------------------------------------------------------

Zdaniem Joanny Sakowskiej bycie nastolatkiem trafnie opisuje metafora homara/węża, zrzucającego skórę aby rozpocząć nowy dorosły  etap życia. Nagi, bez osłony i ochrony jest szczególnie wrażliwy i narażony na zranienie. Lęk pokrywa syczeniem. Nastolatek czuje się podobnie. Często doświadcza niepewności i zagubienia, a ten stan ukrywa pod maską nadmiernej pewności siebie i  brawurowymi zachowaniami. Choć powoli przestaje być dzieckiem, to nadal potrzebuje opieki  i wsparcia bliskich osób. Dlatego tak ważna jest dla niego miłość rodziców: obecność, akceptacja i zrozumienie.

Silna relacja z rodzicami jest najlepszą barierą przed zachowaniami destrukcyjnymi i stanowi fundament mostu, pomocnego w udanym przejściu  z młodzieńczego kryzysu rozwojowego do bycia odpowiedzialnym dorosłym.

Jak budować ten most w praktyce codziennego życia wskazywał  Grzegorz Jach, dopełniając swoją wypowiedź spektaklem „Sekret” zagranym przez młodzież.

Krzysztof Wojcieszek wyakcentował znaczenie rozwoju duchowego w życiu nastolatka. Najistotniejsze pytania, jakie pojawiają się w tym okresie dotyczą tej właśnie sfery życia: kim jestem i czy komuś na mnie zależy?  Rodzic i inny ważny dorosły może a nawet powinien towarzyszyć  młodemu człowiekowi w tych egzystencjalnych poszukiwaniach. Obecność  kochającego dorosłego wymaga daleko posuniętej cierpliwości i  podejmowania starań zrozumienia dziecka, „pomimo wszystko”.

------------------------------------------------------------------------------------------

PODZIĘKOWANIE

Organizatorki serdecznie dziękują wszystkim uczestnikom Konferencji, którzy skorzystali z naszego zaproszenia.

Dziękujemy Państwu za życzliwą obecność, zasłuchanie i wspólne wzruszenia.

Mamy, Ojców, Wychowawców nadal zapraszamy na zajęcia „Szkoły dla Rodziców”, aby w atmosferze życzliwego dialogi pogłębiać wiedzę o najważniejszym zadaniu, jakie przyszło nam pełnić w życiu.

 

 

 

GODZINY PRACY PORADNI

PONIEDZIAŁEK - PIĄTEK

8.00 - 16.00

 

SZUKAJ

Copyright © 2008-2013 Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Designed by olwebdesign.com